Спрете да цъкате ‘харесвам’!

 

.. и започнете да спасявате животи.

Let’s Adopt! България е малката сестричка на Let’s Adopt! Globalсвободно организирана група хора, желаещи да помагат. Зад Let’s Adopt! няма спонсори, фондове, ресурси. В България засега сме шепа хора, с натоварен работен ден и лични ангажименти.

Фокусът ни са осакатени, наранени, болни, слепи и изоставени животни – тези без шанс да оцелеят сами.

Искате ли да помагате?
С правилния екип бихме могли да постигнем повече.

Имаме идеи как да стане всичко, тепърва ще ги тестваме. Напредналите технологии и бързият интернет правят възможна дистанционната координация на хора и задачи.

Всички желаещи да помагат ще влязат в нашата вътрешна група. Ще направим скайп разговор с Виктор Ларкхил – испанеца, създал Let’s Adopt. Ще чуем как е започнало всичко и как ние сме част от голямата картина. Виктор ще сподели идеите си за организацията, ще разясни как функционира Let’s Adopt и причините за правилата ни, и ще обясни как можете да помагате.

Ако имате малко време – пишете ни на

bu******@le*******.net











!
Ако имате много време – пишете ни на

bu******@le*******.net











!

Помогнете ни да помагаме.

Заповядайте на facebook страницата на Let’s Adopt! България за коментари и дискусии.

Слепоните – живот в тъмнина. Епизод Едно.

Шарената Буболечка е сляпа, тя не може да ви види. Но не заради това е специална, а защото тя няма нужда да ви вижда. Тя скача, тича, гони играчки и двете си временни приятелчета, безпогрешно завива по коридора, качва се на стол, диван и маса (ако й разрешите) откъдето скача обратно на земята. В играта с ръцете ви никога не са включени нокти. Мъничката красавица обожава да спи до лицето ви, като преди това дълго и внимателно разучава чертите ви с копринените си лапички. Любимото й място е на върха на един висок шкаф.

На моменти изцяло забравяме, че е сляпа..

Спасихме шарената Буболечка от мрачен двор, в който тя оцеляваше наред с други себеподобни. Слънцето недостигаше, храната бе оскъдна и болестите царуваха. Когато я открихме, Буболечка беше на два месеца, а вече беше загубила зрението си. Живееше в кашон на терасата.

Буболечка има нужда от специален човек – най-добрия. Тя има нужда от вас. Тъй като нейният свят е тъмнината, за Буболечка е много важно да получава изобилие от внимание. Играчките й трябва да са шумолящи, за да може да ги следи. Нужен ни е човек, който ще разбира и обича котенцето.

Стандартните условия за осиновяване:
– Семейството трябва да има ПОНЕ ОЩЕ ЕДНО ДРУГО ЖИВОТНО понастоящем. Искаме да се уверим, че отговорностите на грижата за домашен любимец са познати.
– Буболечка ще бъде вътрешна котка. Достъп до градина, разбира се, е плюс – в случая трябва да има специално ограждение.
– Новият собственик на Буболечка ще спазва суров хранителен режим за котето.
– Буболечка ще отиде в дом, в който не се пуши.

Търсим временен или постоянен дом за Буболечка. Свържете се с нас на

vi****@my*********.com











или

le**********@gm***.com











Надникнете отново при нас, за да ви разкажем за другия специален, единствен и уникален Слепон, за който се грижим.

Смъртта на един котарак – промяна в Турция

„Миналата седмица Турция бе шокирана от жестокото убийство на малък уличен котарак в Борнова, Измир. Той се казваше Ямук.

Смъртта на Ямук е била жестока, болезнена и за разлика от много други случаи, стана обществено достояние и много хора я видяха. Убиецът Уфук Гунайдин беше арестуван и по-късно освободен, след като заплати глоба от 657 турски лири или приблизително 450 американски долара.

(Внимание! Това клипче съдържа насилие. Не го гледайте, ако не сте сигурни в себе си.)

Смъртта на Ямук ни напомня за убийство,  което се случи преди година в Истанбул – убийството на Ебру, кучето от хотел Мармара. Тогава нямаше камери, които да заснемат ужасяващата постъпка, но резултатът беше същият – безпомощно животно си отиде в болка. Тези два случая напомнят на всички ни, че сред нас има убийци.

Турското общество започна да осъзнава горчивата действителност, и единно се изправи, осъждайки и изисквайки по-силни закони, които да наказват жестокостта към животните.

Медиите най-накрая ни чуват, а законодателният орган в Анкара получи посланието ни.

Проблемът е, че законите трябва да важат за всички. Към този момент най-големият извършител на жестоки деяния към животните са самите общини. Кметове мошеници из цялата страна продължават да игнорират Закона и да организират кампании за избиване на бездомни животни чрез отравяне. В много градове, включително и Истанбул, приютите за животни не са нищо друго освен концентрационни лагери, ръководени от общината и управители, които сякаш са там само, за да задоволяват садистичните си подбуди.

Време е кметовете в Турция да разберат, че положението на животните в техните градове не е просто проблем, който трябва да бъде решен, а явно доказателство за техния провал като обществени лидери.

До този момент повечето от тях, включително и Кадир Топбас, кметът на Истанбул, се провалят напълно.

Турция има едни от най-напредничавите закони за защита на животните в света. В цялата страна животни не се евтаназират, нещо, което нарежда Турция до държава като Германия. Протестът от последната събота, най-голямата демонстрация, която тази страна е виждала, показа, че Турция е готова за промяна.

Днес съм изпълнен с надежда, че може би един ден Турция ще бъде смятана за държава, в която към животните се отнасят с уважение и състрадание, а кметовете из страната ще знаят, че обществото ги държи отговорни за това.

Ганди е казал: „Величието и моралният прогрес на една нация се измерват с начина, по който тя се отнася към животните“. Сигурни сме, че всеки един от хората, присъствали на демонстрацията, ще ни подкрепи, че по тези стандарти Турция се намира в дъното на таблицата.

Промяната е близо, вървим по правилния път, но ни чака много работа.

За животните.“

Това е статия, написана от Виктор Ларкхил, създателят на Let’s Adopt, дни след организираната демонстрация в Истанбул по повод смъртта на Ямук.

Нека пожелаем на хората, обичащи животните в съседна Турция, в неделя да се изправят още по-единни и силни.

Нека си пожелаем да ни покажат как една балканска държава с много предразсъдъци и с нисък морал към животните, се променя, за да направим и ние това тук.

8 Стъпки за Безопасна Коледа!

Коледа е вълнуващо време за нашите домашни любимци. Естественото им любопитство ги влече да разузнават променения и украсен дом. Необичайните дейности, гостите, украсата – и най-вече – коледното дърво са източник на нови и стресиращи емоции за нашите спътници. Ето някои съвети как да направите Коледа безопасна.

1. Подсигурете стабилността на коледното дръвче. Ако имате малко коте бъдете сигурни, че опитите да се покатери и да дърпа дървото ще са безкрайни. Направете основата на дървото по-тежка от върха, или намерете начин да закрепите върха към тавана (идея: кукичка и въже).

2. Не позволявайте на животните да пият от водата, в която е потопено живо коледно дърво. Много често за удължаване живота на дървото се използват химикали, което прави водата отровна; самото дърво също изпуска токсични вещества. Можете да напръскате около основата на дървото с репелент за домашни любимци или слаб разтвор на лимон във вода, или с лимонов ароматизатор за въздух.

3. Внимавайте къде разполагате гирлянди и украси във вид на тънки ивици, въженца и конци. Всички те са изключително опасни ако бъдат глътнати от котка или куче, тъй като не могат да следват извивките на червата и могат да срежат нежните вътрешни органи като се опънат. (Ако някога видите, че животното поглъща въже или дебел конец, незабавно го закарайте на ветеринар, за да бъде предизвикано повръщане.) Кукичките за закачане на играчки, както и подръчните средства, напр. кламери, също могат да бъдат глътнати. Правилото е, че играчките трябва да са толкова големи, че да не могат да бъдат преглътнати.

4. Живата коледна украса може да бъде отровна! Джел (самодивски чимшир), имел, коледна звезда, бръшлян, коледна роза, както и самото коледно дръвче са вредни за животните. Самодивският чимшир и имелът могат да бъдат смъртоносно отровни. Коледната звезда и бръшлянът могат да причинят стомашно разтройство, а боровите иглички – да перфорират вътрешните органи. Опитайте да не използвате орнаментални растения, или ги разположете там, където вашите домашни любимци нямат достъп. Напръскайте долните клони на дървото с репелент, и метете изпадналите иглички редовно.

5. Помнете, че свещите, макар и внасящи тържествена атмосфера, също са опасност. Небрежно махване с опашка може да бутне запалената свещ на пода. Любопитните котки могат да си изгорят мустаците, нослетата, веждите, опашките и дори лапичките. Вместо да прекарате Коледа с приятели и семейство, може да се наложи да празнувате във ветеринарния кабинет.

6. Коледа може да бъде доста стресираща за нашите животни. Промените в рутината на деня могат да са проблем, особено за котките. Прекарвайте поне 15-20 минути на ден с котката, решете я, играйте си с нея. Ако посрещате гости, осигурете й тихо местенце, където да бъде необезпокоявана. Сложете храната и тоалетната на място, лесно достъпно и свободно от непознати хора. В случаите, в които гостите ви ще пушат в къщата, помислете как да спасите животните от вторично пушене, което е доказано по-вредно.

7. Коледните лакомства не са подходящи за домашни любимци! Повечето човешки ястия причиняват раздразнен стомах, повръщане или диария. Ако искате и вашите приятелчета да усетят празненството, почерпете ги с особено хубав къс сурово месо. Помолете гостите си да не дават храна на животните.

8. Оставете животните вътре в дома по празниците. Развеселените хора могат да бъдат безотговорни и да наранят скъпото за нас същество. Коледните фойерверки, забранени в цивилизованите страни, и все още разрешени в България могат да бъдат сериозен проблем за измъкналите се навън в суматохата котка или куче. Бъдете изключително внимателни да не изпуснете животните навън докато гостите пристигат и си заминават.

И така – веселете се, радвайте се на приятели, роднини, на почивката, на красиво украсения дом и празничната трапеза – но помнете, че през цялото време ние сме отговорни за здравето и безопасността на тези, които зависят от нас – нашите рошави, гладки, космати, пухкави, мълчаливи или бъбриви спътници.

Смъртно-опасно! Как да изберем осиновител..

Бъдете много нащрек когато избирате осиновител, защото в този момент държите в ръцете си живота на котенцето или кученцето, което сте спасили. Грешният осиновител може да бъде смъртна присъда за животинчето. Като започнем от хората, търсещи двумесечни котенца за храна на змиите си, и стигнем до хората, които препродават подарени животни – спасеното от вас животинче там навън го дебне смъртоносна опасност!

Колкото и да сте заети, ПОСЕТЕТЕ ЛИЧНО дома на осиновителя. Ако е от друг град, задължително искайте снимки или направете виртуална разходка в реално време по Скайп. Трябва да видите чист уютен дом. Мръсни и разхвърляни помещения показват човек, който не може да се грижи дори за себе си.

Давайте животни предимно на хора, които вече имат домашен любимец. Отглеждането на животно е ангажимент, струва пари, изисква разбиране, търпение, добрина и прошка. Ако не спазите тази точка, котето ЩЕ БЪДЕ ИЗХВЪРЛЕНО след първата счупена ваза, скъсана завеса и издраскан диван.

Търсете да видите СНИМКИ С ЖИВОТНИ. Ако човекът няма снимки с животни, замислете се добре. Ако ти обичаш животните, те са край теб винаги, снимаш ги на улицата, снимаш тези на приятелите си, снимаш своите.

Внимавайте с хора, чиито снимки показват АКТИВЕН ЖИВОТ – в това няма нищо лошо, но тези хора не си стоят в къщи, а животинките им прекарват ден след ден, и нощ след нощ сами с мебелите. Хора с много снимки в клубове, заведения, приятели, пътувания – обикновено нямат време за домашен любимец. Ако осиновят такъв от жал и добро сърце, не могат да му предоставят пълноценен, изпълнен с обич живот.

Разпитайте за СЪСЕДИТЕ – ако новото куче бъде отровено или котето застреляно от доброжелателния съсед, нищо не сме направили. И за двата варианта мога да ви разкажа истински случки.

Не давайте БОЛНИ животни, освен ако не сте обяснили на осиновителя, и той не е дал ясна индикация, че разбира разходите и ще продължи лечението.

КАСТРИРАЙТЕ животинчето, така спирате следващи поколения, много от които неминуемо ще свършат на улицата, подарени от новия собственик на неопитни хора. Нека предотвратим този кръговрат – ако днес се погрижим за майката, утре няма отново да спасяваме децата й. Информация за безплатни кастрации тук и тук.

Обяснете, че ако осиновителят има проблем, ще ВЗЕМЕТЕ ЖИВОТНОТО ОБРАТНО.

ЧУЙТЕ се по телефона. Усетете човека отсреща. Задайте въпроси за животни, слушайте дали този човек има разбиране и усет към животните; как би реагирал на белите на котката; какво мисли за редовните разходки на кучето.

Ако животинчето отива в къща убедете се, че ще живее ВЪТРЕ В КЪЩАТА. Ако е куче и ще е на двора – ограден ли е добре? На верига ли ще бъде вързано – не го давайте, обричате го на доживотен затвор

Ако човекът не се ангажира с ТРАНСПОРТ, това е лош знак. Транспортът е първата отговорност, която той трябва да поеме или поне да прояви интерес. Бъдете нащрек с хора, искащи да се изпрати животното с куриер!

Ако подарявате коте, питайте на кой етаж живее осиновителят. Ако е по-високо от 4-ти ет, разкажете му, че котките, противно на общоприетото мнение, ЧЕСТО ПАДАТ от високите етажи, и често умират. Посъветвайте да се инсталират комарни мрежи и преценете реакцията на човека – той трябва да е загрижен и да иска да опази животинчето.

Препишете или искайте снимка на данните от личната карта на осиновителя; вземете мобилен и домашен телефон; изпробвайте и двата преди да дадете животинчето; кажете, че ще звъните редовно за информация; накарайте осиновителя да обещае да снима и споделя снимки. НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙТЕ да искате тези неща!!! Помислете – ако вие осиновявахте коте или куче, бихте ли имали нещо против? Не, нали? Защото няма защо! Значи, ако човекът се дърпа, нещо не е наред!!!

СПОДЕЛЕТЕ тази статия с приятели.

Ето още критично важна информация за измами с животни, съвети преди осиновяване, примери за подозрителни осиновители.

Благодаря на yavor50 от bezdom.info за част от горната информация.