За Котачето без име

Беше събота вечер малко преди полунощ. Пътувахме по двулентов натоварен път. Докато карахме, забелязахме встрани от пътя нещо, което приличаше на парче изхвърлена кожа. Спряхме не защото вярвахме, че имаше живот в него, а по-скоро по навик, за да се уверим, че на нещото не можеше да се помогне…

Когато осветихме нещото с фаровете на колата, видяхме, че това бе малко Котаче, чието тяло през няколко секунди се свиваше в неестествана поза и след това отново се отпускаше. Тялото на Котачето беше студено, а всичкият живот, останал в него, свършваше в силен, пронизителен плач.

Бавно преместихме Котачето върху лист опаковачна хартия, достатъчно здрава и твърда, за да не се скъса и да не го нараним при преместването. До минути бяхме в най-добрата клиника в Пловдив, където стана ясно:

– Котаче бе в шок;

– температурата му бе неизмеримо ниска, термометрите не успяваха да я отчетат;

– задната му лапа бе раздробена и имаше открита фрактура;

– раната на задната лапа бе стара, суха и пълна с камъчета;

– ноздрите му бяха запушени с кал

– по опашката и зоната около дупето имаше засъхнала кръв, която може би беше от раната на крачето, а може би се дължеше на кръв в урината и следователно разкъсан пикочен мехур.

Поставихме Котаче на системи с болкоуспокояващ, антибактериален и противошоков препарати, с почистена и превързана лапа, завито в меко одеало и върху 3 топлещи възглавнички. Към този момент това бе всичко, което можеше да бъде направено за него.

Час след като започнахме противошокова терапия и затопляне, температурата му бе все още твърде ниска и термометрите не успяваха да я отчетат, но Котаче вече не трепереше така силно. Предстоеше със сигурност трудна, а с голяма вероятност последна нощ за Котаче.

Оставаше да чакаме и да се надяваме Котаче да преодолее състоянието на шок, да възстанови телесната си температура и да няма вътрешни наранявания, които да изискват оперативна намеса, защото такава в това състояние, то не можеше да преживее.

Днес сутритна Котаче все още беше с нас. Температурата му бе 36.5. Но преди да успеем да се зарадваме на добрата новина, Котаче ни остави. Преодоляло състоянието на шок, то бе изгубило битката с разкъсания пикочен мехур още преди да се опитаме да поправим това.

Защо споделяме това с вас? Трябва да съберем сдрества, с които да покрием сметаката му. За една нощ тя не е голяма, не надхвърля 100лв, но все пак трябва да я платим:

СНЦ Летс Адопт – България
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG73FINV91501215604267
BIC: FINVBGSF
Основание: Котачето без име

Paypal:

bu******@le*******.net











Много по-важно от това, обаче, е да ви предадем агонията, в която хиляди котета всеки сезон си отиват. Котачето се намираше в пуста местност. Без къщи, без живот наоколо. Създадено в нечий двор, то е било изоставено там. Ударено от преминаващ с автомобил човек, то е било подминато от него и стотици други като него. Създадено от безотговорност, пострадало от невнимание (в най-добрия случай), отишло си от безразличие, Котачето се е борило да остане на този свят така:

Защо споделяме това с вас? Защото много хора, включително и някои от четящите тази статия, не разбират последствията от постъпките си. Защото искаме те да чуят агонията на Котаче, едно от хилядите, които всеки сезон намират края си така.

Бъдете хуманни, кастрирайте животните си.

Моля, СПОДЕЛЕТЕ.

Краят на Щастливко – дали?

Вчера вечерта получихме сигнал за коте в критично състояние. Момиче без интернет на стотици километри от София се опитваше с всички сили да намери подкрепа, за да спаси агонизиращо коте…

Едва събрали средства, за да покрием операцията и част от терапията на Ренди, все още изоставащи значително със сметките на Мира, Найден и Катеричка, за нас щеше да е трудно да поемем нов тежък случай, но щеше да е непростимо да се отдръпнем, само защото не знаехме дали ще се справим…

Няколко часа по-късно момичето, потърсило помощ, пътуваше заедно с котето към София, докато ние очаквахме пристигнаето им в Централна ветеринарна клиника и се молехме за по-добри новини. Уви…

Щастливко бе в шок, дишаше повърхностно, температурата му бе едва 35 градуса (нормалната е 39). Лявото му око бе отекло и с голям кръвоизлив, задната дясна лапа раздробена на парчета и имаше съмнения за счупен таз. Нямаше чувствителност в задната част на тялото и може би имаше гръбначна травма.

Следващите 72 часа щяха да покажат дали Щастливко щеше да живее…

Не знаем какво се е случило с него. Единствено разбираме, че срещата му с нещо, а може с някой в центъра на село Горни Дъбник едва не го бе убила, а дни наред хората са го подминавали, докато той бавно е гаснел. 

Следващите 72 часа щяха да покажат дали това щеше да е краят на Щастливко…

Поколебахме се дали да споделим историята му още вчера с вас. От една страна бързото разпространиние на историята е изключително важно, за да намерим нужната подкрепа да се справим със случая, от друга не можехме още веднъж да споделим животинка, която до сутринта можеше да не е с нас.

Днес публикуваме тази статия с надежда и с огромна молба да ни помогнете да се справим…

Щастливко е жив. Възвръща чувствителност в задната част на тялото си, а състоянието на шок отшумява. Скоро ще започне да изпитва силнa болка, а ние ще имаме броени дни да осигурим нужните средства за операция на лапата и окото му.

Приятели, ако можете да помогнете на Щастливко, моля, направете го на:

СНЦ Летс Адопт – България
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG73FINV91501215604267
BIC: FINVBGSF
Основание: Щастливко, 22138

Paypal:

bu******@le*******.net











Също може да заплатите част от разходите на Щастливко на място в Централна ветеринарна клиника.

Поглеждайте страницата за новини и моля, стискайте палци на Щастливко. Споделете.

Ренди, която ТРЯБВА да спасим ДНЕС

Съществува едно истински трудно нещо в Летс Адопт. Всеки ден взимаме решения на кого да помогнем. Ресурсът, с който разполагаме е много малък, а молбите за помощ, които получаваме – безкрайни.

В най-добрия случай шансовете за оцеляване на малко коте на улицата са съмнителни, а шансовете на котето от горната снимка бяха нулеви:

Лапата на Ренди, отпусната, влачеща се и отекла, издаваше лошо счупване и започнало възпаление. Ренди бе в голяма беда.

Прегледът в Централна ветеринарна клиника потвърди това – две фрактури и високи левкоци показаха рентгеновите снимки и изследванията.

Лапата на Ренди бе загубила чувствителност и вероятно щеше да се наложи ампутация.

Лекарите и най-вече ние се надявахме с овладяването на отока, чувствителеността да се възстанови.

Днес, няколко дни по-късно, лекарите са категорични, че лапата не може да бъде спасена и Ренди СПЕШНО се нуждае от ампутация.

Ренди се появи в тежък момент за Летс Адопт. Момент, в който изоставаме значително с набирането на средства за покриването на сметките на Найден, МираКатеричка, Дивна… Момент, в който не можем да си позволим да предприемем операция без да сме събрали необходимата сума за това.

Трябва възможно най-скоро да съберем 600лв, с които да покрием разходите за ампутацията и престоят на Ренди в клиниката. Ако можете да помогнете, МОЛЯ, направете го на:

СНЦ Летс Адопт – България
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG73FINV91501215604267
BIC: FINVBGSF
Основание: Ренди, 21947

Paypal:

bu******@le*******.net











Също може да заплатите част от разходите на Ренди на място в Централна ветеринарна клиника.

Междувременно пожелайте късмет на Ренди. Остава ни да се надяваме, че влошаващото се възпаление на лапата й няма да отслаби нейния организъм и допълнително да компрометира шансовете й да преживее тежка операция.

Моля, СПОДЕЛЕТЕ. Днес Ренди се нуждае от това.
===

10 Октомври

Тази сутрин отправихме апел към вас. Спешно трябваше да съберем нужните средства, за да ампутираме лошо счупената и силно инфектирана предна лапа на Ренди.

Надявахме се с ваша помощ до края на седмицата да съберем нужните средства, но истината е, че когато спасяваш един живот, нещата рядко работят по план…

В ранния следобед получихме обаждане от клиниката. Ренди бе вдигнала много висока температура. Трябваше да остраним лапата веднага или никога. 

Добрата новина е, че въпреки крехката си възраст, лошата инфекция и съмненията за калицивироза (за това все още не сме успели да ви разкажем) Ренди преживя операцията за ампутиране на лапата и сега се чуства добре.

Лошата новина е, че към момента имаме събрана едва половината от необходимата сума, която не включва разходи при потвърждаване на съмненията за калицивироза.

Приятели, ние и Ренди се нуждаем от ПОМОЩ. Моля, ако можете, помогнете на:

СНЦ Летс Адопт – България
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG73FINV91501215604267
BIC: FINVBGSFОснование: Ренди, 21947

Paypal:

bu******@le*******.net











===

12 Октомври

Малко преди да извършат операция лекарите ни се обадиха, за да ни кажат, че Ренди проявява симптоми на калицивироза. Калицивирозата е остро заболяване, което поразява дихателните пътища и устната кухина. Когато няма допълнително усложянващи фактори, смъртността при заболяването се движи около 30%. Когато съществуват други фактори, отслабващи организма, смъртносста надхвърля 80%.

В този момент температурата на ренди бе 40 градуса, лапата й бе лошо инфектирана и до часове предстоеше да бъде упоена за ампутация на лапата. Съмненията за калицивироза бяха много тревожна новина.

Днес, няколко дни след операцията, времето на Ренди минава така:

Почти през цялото време Ренди спи, а температурата й е все така висока. Поради затвърдилите се съмнения за калицивироза, Ренди приема интерферон, скъпо лекарство, които играе важна роля в имунния отговор на тялото към чужди патогени – особено вируси и ракови клетки.

Останете мислено с Ренди и ни пожелайте в следващото обновяване на статията мацинка да е добре, лекарите да обмислят изписване, а ние да търсим вече временен дом за нея.

Моля, СПОДЕЛЕТЕ.

Когато си невидим

…следва краят.

Слънчев съботен следобед. Разхождахме се с Макс, любимо куче и стар познайник на Летс Адопт. Градът бе пълен с хора, безгрижно наслаждаващи се на топлия свободен ден. Вървяхме по улица Цар Асен, когато Макс рязко ни дръпна към тротоара. А там…малка, дребна топка се бе свила, навела глава към земята, и чакаше. Чакаше…края.

Дали от безсилие, или от безразличие, котето дори не помръдна. Сякаш предпочиташе краят да настъпи още тогава.

Гледката бе потресаваща – по слабото, недохранено тяло липсваше козина, виждаха се рани,  а очите бяха залепнали от течащата от тях слуз. Без да се бавим продължихме напред, обмисляйки как най-бързо да стигнем до колата си, с която да се върнем и закараме котето до клиника. Но последен поглед към него, преди да продължим, ни разколеба…Хората минаваха край него, някои отвръщаха поглед, други го поглеждаха с отвращение, повечето изобщо не го забелязваха, а той не помръдваше. В този момент разбрахме, че нямахме време и малко по-късно, можеше да е твърде късно. 

Отправихме се към най-близкия магазин – нуждаехме се от нещо, с което безопасно да го пренесем. Когато минути след това с кашонче се завърнахме на мястото, на което го бяхме видели за първи път, него го нямаше. За радост Макс и ловният му инстинкт ни помогнаха бързо да го открием – в изоставен двор, до кутия с вода и непокътната храна, все така свит и с наведена глaва, очакващ своя край. Няколко минути, една прескочена ограда и поредица от закачливи шеги, пуснати от случайни минувачи… Кот бе в кашона и на път за клиниката.

Нарекохме го Асен. Не знаем каква е историята му. Може би винаги е бил бездомен, може би някога е бил здрав и красив. Може би някога се е борил и се е справял. Но в последните месеци животът му е бил толкова труден, че го бе отказал да се бори и за Асен не бе останало друго, освен да дочака да своя край.

След прегледа в Централна ветеринарна клиника, разбрахме, че Асен е на не повече от 2-3 години. Той е с тежка анемия, вероятно причинена от хемобартонела, опасен паразит, предаван чрез ухапване от бълха. С ниско ниво на глюкоза, силно дехидратиран и недохранен, Асен е неспособен да поддържа сам нормална телесна температура.

Вече два дни лекарите се борят за живота му. Венозен антибитик, кръвопреливане, непрекъснато затопляне засега не успяват да стабилизират Асен и всеки един миг, може да бъде последен за него.

Лечението и престоят му в клиниката в най-добрият случай ще са дълги. Ще направим всичко възможно, за да разберем как е изглеждал много преди да се срещнем с него.

Асен вече не е невидимо кълбо на паважа, не и за нас. Ако и вие го виждате, помогнете му на:

СНЦ Летс Адопт – България
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG73FINV91501215604267
BIC: FINVBGSF
Основание: Коте Асен

Paypal:

bu******@le*******.net











или на място в Централна ветеринарна клиника.

Сметката му до този момент надхвърля 300лв, а постъпилите дарения за него са около 30.

Бъдете мислено с него. Той се нуждае от това. Моля, помогнете му и СПОДЕЛЕТЕ.

===

Днес, минути преди да публикуваме тази статия, ни се обадиха от клиниката. След цяла нощ на командно дишане,  Асен си е отишъл. За нас остава да наберем парички за да заплатим сметката му и да съжаляваме, че не сме го намерили по-рано.

Моля, споделете неговия разказ, за да Светът да научи за съдбата на тези, които остават невидими за нас.

Mаги – цената на едно решение

Ако само разбирахме цената на наше решение, дали бихме го взели…

Преди година и половина Маги изглеждаше така… Нечий домашен и вече изоставен любимец, тя бе ужасно слаба, една част от козината ѝ липсваше, другата бе мръсна, сплъстена, а Маги се опитваше да се храни с фасове и  по възпалената зона под опашката се познаваше, че има силна диария.

Разбирахме, че Маги бе в беда, но не разбирахме колко голяма бе тя.

Купища изследвания, проведени в продължение на месец и множество отхвърлени хипотези от едни от най-добрите лекари в България, доведоха до ужасно тревожна диагноза. Маги страдаше от имунен ентерит, автоимунно заболяване, изразяващо се в неправилен отговор на имунната система на тялото спрямо храносмилателната. Имунната система на Маги неправилно разпознаваше съдържимото в храносмилателната система като заплаха за здравето ѝ и не позволяваше на организма ѝ да усвоява приетата от нея храна.

Имунната система е една от най-сложните съществуващи системи изобщо, а автоимунните заболявания остават едни от най-трудно лечимите, с много непостоянен и доста често спорен успех. Маги, която по това време страдаше от неординарен апетит и диария, докато тялото ѝ отслабваше все повече и повече, нямаше много шансове…

Подложихме Маги на терапия с кортекостероиди, имуномоделиращи средства, чиято цел бе да потиснат имунната система на Маги и така да позволят на организма ѝ да усвоява приетата от нея храна. Седмици след началото на терапията  нивото на кръвната захар на Маги стана много високо, тя развиваше диабет. Така спешно, но постепенно трябваше да спрем кортекостероидния препарат и да намерим негова алтернатива. Маги започна да приема Хлорамбуцил, силен химиотерапевтик, използван за лечение на ракови заболявяния и имащ имунопотискащо действие. 

По това време, след 4 месеца в тесните клетки на стационара на клиниката, Маги вече бе във временен дом и това, както по-късно научихме, щеше да спаси живота  ѝ.

Накратко: добрите грижи, спокойната среда и липсата на стрес в приемния дом помогнаха на Маги да се стабилизира и заедно с лекарите взехме решение постепенно да увеличим времето между дозите на имуносупресанта, който приемаше. Така след още 4 дълги месеца, Маги нямаше диария, хранеше се повече от добре и не се нуждаеше от силния лекарствен препарат. Маги бе оздравяла, от състояние, прието за нелечимо.

Това бе една дълга година, през която Маги плати висока цена за решението на нейните собственици да я изоставят. Оставили я да оцелява сама във външната, непозната и враждебна среда, те създали огромен стрес за нея. Този стрес отключил трудно овладимо автоимунно заболяване, което едва не я уби. Това бе цената на тяхното решение да изоставят Маги.

Маги търси нов свой Човек, но истински този път. Най-добрият – този, който никога няма да я изостави.

Пишете ни на

bu******@le*******.net











, за да я осиновите и моля, СПОДЕЛЕТЕ.

Разказано от “Осиновена е най-хубавата порода”.