Капка по капка, животът на дете

Понякога биваме критикувани, че спасяваме животни, а “хората мрат по улиците.” Друг път получаваме критика, че приравняваме стойността на живота на котка или куче към този на човек. Животът е свещено тайнство и вярваме, че трябва да се защитава, който и да е неговият приносител – мравка, жаба, котка, куче, кон, слон. Или човек.

Понякога съдбата или който там горе пише правилата на играта (вероятно в движение), са странно предубедени към някоя жива душа, поднасяйки ѝ трудности в мега мащаби.

Ивалена е само на 6, а вече се бори с несправедливо голяма беда. Момиченцето страда от рядко заболяване, регистрирано само 6 пъти в света. Вижте репортажа на БНТ, за да разберете повече за тежкото ѝ състояние. Ивалена има диабет и получава епилептични пристъпи, но те не се дължат на обикновена епилепсия. Антитела, произведени от собствената ѝ имунна система, прогресивно атакуват панкреаса, щитовидната жлеза и мозъка.

“Дори с комбинация на 4-5 антиконвулсивни медикамента в сериозни дози нямаше повлияване на пристъпите, което наложи да се обсъждат другите алтернативи”, коментира проф. Иван Литвенко от екипа, поел случая на момиченцето.

Оказва се че нито една световна клиника не разполага с утвърден протокол за лечение. Заболяването е толкова рядко, че дори няма име. Развива се толкова бързо, че няма време за губене. Лекарите взимат спешно решение да приложат авангардно лечение, при което специална апаратура отделя кръвната плазма, съдържаща проблемните антитела, и влива на нейно място чиста плазма. Методът е известен като плазмофореза. Плазмофорезата цели да намали нивото на антителата (при допустима норма 5 Ивалена има 2000) вследствие на което да започнат да въздействат стандартните медикаменти и методи, прилагани при епилепсия и диабет.

Ивалена получава лечението от един месец, и лекарите засега частично успяват да обуздаят стремителното развитие на болестта. Пристъпите, в началото 300 на ден, са намалели на около 30.

Сериозно усложнение е фактът, че поради изключителната рядкост на заболяването, то не е регламентирано в здравни и законови норми и разпоредби, и трудно се намират клинични пътеки за средства, медикаменти и консумативи. Има вероятност възможностите на лечението в България да се изчерпат и да се наложи заминаване в чужбина.

Никой не знае колко ще продължи борбата на Ивалена – месец, два, година. Засега за нея има утрешен ден, но всеки следващ е въпрос на милост от непознати. Нека станем част от нейното утре, нека ѝ подарим време.

За да продължи да живее, Ивалена има нужда от нашата помощ – финансова подкрепа и дарена кръв.

Как да помогнете?

  1. Споделете тази статия и продължете да я споделяйте.
  2. Дарете сума за спасяването на живота на Ивалена на следната дарителска сметка: BG 38UBBS80021099761130. Сметката е на името на Ивалена Даниелова Вучоглавска, а титуляр е майка й – Антоанета Станкова Гергинова.
  3. Дарете кръв.
  4. Ивалена е кръвна група А. Всички кръвни групи могат да дарят кръв, но кръвна група А най-силно недостига в кръвните центрове.
  5. Кръв може да се дари в цялата страна. Ако сте в София най-ефективно е да се дари в Национален Център по Трансфузионна Хематология, ул. “Братя миладинови” 112, зад хотел “Принцес”.
  6. Преди кръводаряването се попълва декларация , в която в графата “име на болния” се пише Ивалена Даниелова Вучоглавска, а в графата “лечебно заведение” се пише: СБАЛ по детски болести София, Институт по Педиатрия (пизив).
  7. След даряването получавате талонче, с което можете да удостоверите пред работодателя, че сте дарили кръв и според Кодекса на труда ви се полагат 2 дни платен годишен отпуск.

ВАЖНО – за да може Ивалена да се възползва от дарената от вас кръв, трябва да ни изпратите на

bu******@le*******.net











номера, написан с химикал върху талончето
, за да го предадем на родителите, а те да го представят като доказателство.

Споделете.

Код 150

Преди години попаднахме на проучване. Проучването се занимаваше с проблема с безстопанствените кучета в България и според него на всеки 150 кученца, родени на улицата, 149 измираха и само куче 150 доживяваше първата си година. Запитахме се как ли изглеждаше Куче 150 след своята първа година…

Запознайте се с Павел…

Павел е на не повече от година, а тялото му, слабо и недохранено, разказва тъжна история

Павел има обърнат клепач, загубил е част от едното си ухо и значителна част от другото. Има краста, сигурен признак на слаба имунна система и лошо качество на живот. Преболедувал е гана. Огромна лошо миришеща рана на задното дясно краче привлича поглед, а под нея се крие абсцес, следствие на ужасно счупване на тазобедрената кост, останало нелекувано в продължение на повече от месец.

“Видяхме го да лежи до една автобусна спирка. Беше се предал.

Tова щеше да е краят на Павел. Така щеше да завърши живота на Куче 150.

Но Животът имаше други планове за него. Няколко добри човека също. :)

Вече няколко дни Павел получава необходимите грижи в клиника и съдейки по снимките на страничката, създадена от неговите спасители, Павел съвсем се е отказал да се предава. Изключително доверчив, Павел маха с опашка, търси внимание, успява да тича, когато го посещаваме в клиниката. Павел е истинско куче и повече от всичко в момента се нуждае от истински хора, които да намерят място в дома си за него.

Павел се нуждае от временен или постоянен дом. Не изисква специални грижи, едиствено специално добър човек. Пишете ни, за да му помогнете.

За да дарите средства за Павел, моля, последвайте този линк и се присъединете към неговата страничка.

Моля, споделете историята на Павел на стената на своя профил. За Куче 150.

Лесният път, грешния път – къде сте нужни тази неделя

Спорт, шахмат, изкуство, театър, музика, домашни любимци, празничен концерт и най-накрая…заря. В продължение на седмица мъничко градче е център на веселие заради празника, провеждан в него всяка година. Едноседмичното мероприятие се нарича “Шопски празник”, насловът е “Що е европско – Оно е от шопско”, а градчето е Елин Пелин и само седмица по-рано същото би ви посрещнало с тази гледка…и още десетки като нея

Това е трупът на бездомно куче, напуснало този свят по особено болезнен начин след поглъщане на умишлено отровена с пестициди храна.

Всяка година седмицата преди празника е последна за десетки безпризорни животни. Методът е винаги един и същи, доказват направените от местни активисти аутопсии. Трудно е да се оспори – това е организиран акт. Също е нехуманен, неморален и незаконен. 

Според Закона за защита на животните всяка община трябва да приеме програма за овладяване на популацията на безстопанствени животни на територията си. Безстопанствените животни трябва да бъдат настанени в приюти, като залавянето и пребиваването им там следва да не застрашва здравето на животното, а евтаназия се допуска само при определени обстоятелства.

Към момента община Елин Пелин не разполага с изработена програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета. Това заедно с организираността и повтаряемостта на акта по изтравяне на безстопанствени кучета поражда сериозни подозрения. Питаме се дали органът, чиято отговорност е да се справи с проблема с бездомните животни, не е всъщност същият, който игнорира, а след това и потъпква закона, уреждащ отношенията ни с животните.

В неделя в 17ч. през сградата на общината в гр.Елин Пелин се събираме, за да защитим тези, които не могат да се защитят сами и да изискаме отговор от общината на подозренията си. Насловът на протеста е Лай за живот.

Моля, присъединете се към нас…

 

За Пикси и Късметът

Горещ делничен ден, бързащи хора, пристигащи и заминаващи, неспирен шум от преминаващи коли, автобуси, влакове, а в центъра на всичко тя лежеше до захвърлена гума, превърнала се в импровизирана кофа за боклук.

Приближихме се, а тя не помръдна. Погалихме я и усетихме, че тя бе много, много топла. Огледахме се наоколо – нито следа от нейното семейство. Напълно сама, по-малка от котка, силно изтощена и може би болна, тя беше в беда. Нямаше шанс.

По пътя към клиниката Пикси (“малко духче” на английски) заспиваше и се събуждаше през секунди. Твърде изтощена, тя не намираше сили да остане будна с нас и едва когато пристигнахме в клиниката, стресът надделя над умората и успяхме да заснемем Пикси будна.

Със свито сърце дочакахме резултатите от прегледа и направените тестове.

За радост Пикси е имала късмет. Въпреки недобрия начин на живот, липсата на храна и силно отпадналия имунитет, нито една от страшните кучепшки болести не бе успяла да я повали. Е, има краста, но това е съвсем малко зло, защото с добра храна и правилно лечение Пикси скоро ще е забравила за нея.

Пикси повече от всичко се нуждае от дом. Пишете ни, ако търсите малък приятел, а ако ли – не, моля, помислете дали не можете да й помогнете като я приютите временно, докато ние търсим нейното семейство.

За да ни помогнете да се справим с разходите по лечението на Пикси:

СНЦ Летс Адопт – България
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG73FINV91501215604267
BIC: FINVBGSF
Основание: за Пикси
Paypal:

bu******@le*******.net











Моля, СПОДЕЛЕТЕ тази статия и помогнете на историята на Пикси да достигне до повече хора.

Кучешки живот, кучешка смърт

Трудно е да обобщим случилото се в последната седмица, но е важно да го направим и ще опитаме.

Мъж от асеновградското село Тополово завързал за теглича на колата си своето куче и в акт на жестокост изминал километри, влачейки кучето си с висока скорост.    По време на акта момиче, случайно станало свидетел на деянието, се опитало да спре и вразуми мъжа. Това се оказало невъзможно, а мъжът отпрашил с висока скорост преди момичето да успее да отвърже агонизиращото животно и може би да го спаси от ужасяващо мъчителна смърт.


За минути тази снимка обиколи социалните мрежи в България, хиляди сигнали бяха изпратени до районната прокуратура в Пловдив, имената и адресът на извършителя бързо станаха известни, а доброволци се мобилизираха в търсене на бедното животно. Прокуратурата се самосезира, извършителят бе открит и задържан, местонахождението на кучето – указано от извършителя, а кучето, намерено все още живо и…върнато на същия от полицията.

И това вероятно е моментът, в който абсурдността на случилото се надскача всички очаквания и остава безмълвни нас, които с голяма надежда и радост посрещнахме промените в Наказателния кодекс, според които човекът, убил или наранил тежко или трайно животно, е престъпник.

Да върнеш жертва на особено насилие на нейния насилник е присъда, смъртна присъда. Дали това е бил опит за опорочаване на разследването или крайна некомпетентност не знаем, но с тези си действия иначе компетентните органи са лишили бедното животно от каквито и да е шансове за живот.

Дни по-късно Атанас Илиев, говорител на районна прокуратура Пловдив,  сподели, че трупът на кучето е бил открит и предаден за ветеринарна експертиза, която да установи от какво и кога е настъпила смъртта.

Много е трудно да коментираме подобна случка и нейното развитие, но не можем да отречем следното – веднъж убито от насилника, кучето е убито втори път от полицията.

В събота сутринта се събираме в Пловдив пред районната прокуратура, за да изразим своя протест и да изискаме наказания не само за извършителя, а и за служителите на полицията в Асеновград.

И ако все още се колебаете дали да се присъедините, кажете ни – какво си мислите, когато четете това? Защото извършителят си мисли, че ще му се размине, служителите на полицията – също, а някъде в нечий двор на къса верига, вечеряло парче сух хляб, някое куче чака своя теглич и своето въже.

15 юни, събота
гр. Пловдив, пл. “Съединение” № 3, Окръжна Прокуратура Пловдив

Сега СПОДЕЛЕТЕ това. За животните и хората.

===

17 юни

Бяхме малко, но бяхме там.

По време на протеста говорителят на  прокуратурата ни покани на среща-разговор с районния прокурор и неговия заместник, на която стана ясно:

– Извършителят, Райчо Иванов, е привлечен като обвиняем по дело. Срещу него са повдигнати две обвинения за извършане на жестокост срещу животно.

– В момента тече разследване, чиито резултати ще бъдат оповестени в публичен доклад днес, 17 юни 2013. Докладът ще бъде публикуван на сайта на районна прокуратура Пловдив. Разследват се действията на полицията, контролните органи, ветерианрите. 

Отново по време на протеста в районен съд Асеновград се е състояло дело за отмяна на мярката за неотклонение по искане на обвиняемия и неговата защита. Искането е отхвърлено от съдия Стефка Пашова, а дотогава извършителят ще остане в ареста. „Проявена изключителна и съзнателна жестокост, силно завишена опасност да извърши друго престъпление спрямо второто си куче и пълна липса на всякаква критичност към болката и страданието на живо същество” бяха част от мотивите й. 

Според медицинския доклад кучето е било с ужасяващи наранявания – разрушени фаланги, дълбоки рани, липсваща кожа. На няколко пъти сърцето му е спирало. Днес, представители на Animal Hope Plovdiv ще присъстват на оглед на трупа на кучето. Пожелайте им силна воля, защото ще се нуждаят от нея.

Над 3000 сигнала до районната прокуратура, изпратени от вас, от нас, от хора по целия свят, показаха ясно, че ние, гражданите, няма да позволим извършители на подобни деяния да живеят в обществото ни. Това е светът, в който искаме да живеем. Благодарим ви, че не замълчахте, тогава когато трябваше да говорите. 

В същото време в с.Тополово тече подписка в подкрепа на извършителя Райчо Иванов и неговите действия, организирана от неговите съселяни.  Това е светът, който се опитваме да променим.

СПОДЕЛЕТЕ.

Снимки и видео: Осиновена е най-добрата порода, В Пловдив – без дом, Анимал Хоуп Пловдив.

===

20 юни

Разследването на действията на полицията, контролните органи, ветеринарите приключи. Установени са:

– неизпълнение на задълженията на двама полицейски служители от Асенoвградската полиция съобразно указания на Директора на ОД МВР – гр.Пловдив;

– недостатъчен контрол на дежурния прокурор върху действията на полицейските служители;

– неправилно подадена информация от дежурния прокурор по случая до обществото чрез различни медии.

Образувано е дисциплинарно производство срещу полицейските служители и дежурния прокурор и е сигнализирана Етичната комисия за установяване дали е налице нарушаване на Кодекса за етично поведение на българските магистрати.

Райчо Иванов и неговият защитник Даниел Ангелов, още известен като защитавал Кирил Рашков или Цар Киро, обжалваха решението на съда в Асеновград за задържане без право на освобождаване под гаранция пред окръжния съд в Пловдив. За наше разочарование искането им за освобождаване под гаранция бе уважено и срещу 2000лв. Райчо Иванов е отново сред обществото ни. Същият ще остане свободен, докато не приключи делото срещу него. Според отговора на прокуратурата делото ще се започне, когато бъдат събрани всички необходими доказателства. Нямаме представа какви са те и защо началото на делото се отлага.

Междувременно “Анимал Хоуп Пловдив” и “На ти с природата” са подали молби да бъдат конституирани като страни по делото. Това означава, че в случай на несправедливо лека присъда срещу Райчо Иванов, сдруженията ще имат право да обжалват решението на съда.

Оставаме в очакване и с надежда за скорошно начало и справедлива присъда
на делото срещу Райчо Иванов.

СПОДЕЛЕТЕ.