Сарини неволи

“Преместихме се да живеем в Трявна, август месец 2007 г. Спирайки пред блока, в който си бяхме наели апартамент ни посрещна лаейки едно дребно, късокрако и кривокрако смешно куче. Когато видях това куче си казах, че построим ли си къща (уви, оказа се мисия невъзможна) веднага ще си го взема, макар че след смъртта на немската ми овчарка се бях зарекла, че никога повече няма да гледам животно. Раздялата след време е много тежка, но като видях Сара забравих за това си решение. Имаше нещо, което ме привличаше в нея, може би смешния и вид, а може би и изключително умният и поглед. Аз знаех, че това куче един ден ще бъде мое. Жалко, че стана по такъв нелеп повод.

Let's Adopt, Sara

Сара беше любимката на 99% от живеещите в блока. Това куче не знаеше какво е това сух хляб. Макар и живеейки пред блока тя беше обгрижвана от всички, имаше си постелки в два от входовете и спеше там, редовно хранена. Кучето се отблагодаряваше като пазеше паркинга пред блока от недоброжелатели. Появеше ли се чужд човек или кола, Сара веднага започваше да лае и съответно ние със съседите веднага излизахме по терасите.

Let's Adopt, Sara

“И така Сарка си живееше волно и безгрижно до 21.07.2008г, дата която никога няма да забравя. Часът беше към 14:00, аз бях на терасата и боядисвах, тъй като 4-5 месеца по-рано в квартирата ни избухна пожар и ни отне много време и средства да възстановим щетите. Боядисвайки, видях Сара, че тръгна с един съсед към реката и след десетина минути – да се връща сама. Тръгна да пресича улицата, но видя че приближава бус и се обърна и тръгна към бордюра. Но идиотът зад волана виждайки я, даде газ и рязко сви към нея и я блъсна. В този момент сърцето ми спря…

Видях Сара да лети и пищи от болка…Изпаднах в шок, всъщност няма думи, с които бих могла да опиша чувствата, които изпитах в онзи момент.

Веднага викнах мъжът ми и хукнахме към кучето, тя през това време, въпреки шока и болката се беше добрала до паркинга пред блока. Взехме едно одеяло и много внимателно я сложихме в колата и от там към единствения ветеринар в Трявна.

Той и би болкоуспокояващи и ни насочи към негови колеги в Габрово. Операции, инжекции, накрая събрахме пари и се върнахме за 2 месеца във Варна, там я пое един доцент…..уви никой не можа да ѝ помогне. Тя има прекъснати нерви и не може да ходи със задните крака. Прави опити, понякога успява да се изправи и за секунди се задържа, но рухва. След като стана ясно, че Сара няма да проходи се свързахме с човек от София, който ѝ направи количката. Отне ѝ само месец, докато свикне с нея.

Let's Adopt, Sara

Много хора, виждайки ни със Сара в количката, ни питат защо мъча така животното. Собствените ни родители бяха против и продължават да не разбират защо не сме оставили Сара на улицата или защо не сме я умъртвили. За какво ми било да се грижа за този помияр (грозна дума, но ….), сакат при това… Подкрепиха ни само 2-3-ма души от приятелите ни.Поискаха интервю от местната телевизия. Съгласих се само защото 3 дена преди това пак спорих с една жена заради Сара и исках хората да разберат, че аз не съм садист, че аз съм помогнала на животинката, че най-лесно е да се отнеме живот било човешки или животински…...явно е имало смисъл, защото от тогава никой не ме е спирал, за да се заяжда. А и май и не смеят, защото аз вече гледам много лощо Ако се срещнем някой ден на живо не се плашете от мен, аз само съм си сложила маската.

Let's Adopt, Sara

По Сара пръснахме много пари, много сълзи, много молби. НО аз съм ЩАСТЛИВА, че Сара е жива и продължавам да се моля още дълги години да ми е жива и здрава.

Дали е трудно да гледаш животно инвалид? Смело мога да кажа НЕ, изобщо не е трудно. 

Сара си е и си се държи като нормално здраво куче, с тази разлика, че не може сама да се изпишква и да ходи със задните крачета. Сара бяга с и без количка, Сара подскача, Сара дивее с другото ни куче (другото ни куче не е инвалид), Сара спи на леглото до мен заедно с 3 котки и мъжът ми.

Със Сара сме си правили разходки в гората (където не може да ходи, я слагаме в една голяма раница и така я пренасяме), били сме на почивка на палатки, 2 месеца живяхме на палатки и работихме в една прасковена градина и Сара с другата ни куче се правеха на пазачки, дори и в Румъния сме ходили няколко пъти.

„Виждате”, че няма нищо страшно в това кучето ти да не може да ходи. Е, ако е голяма порода куче ще ви трябва по-як гръб, за да го му помагате там, където не успява само.

Let's Adopt, Sara

САРА Е ЩАСТЛИВА, съответно и аз съм щастлива. А аз наистина съм щастлива, всеки ден се смея като ненормална, гледайки как си играят и кучетата и котките ми. Всеки ден тия животни правят по някоя смешка, в почивните дни понякога се излягам на леглото и само ги зяпам как беснеят и започвам да се смея като луда. 

Знаете ли, че в тези моменти аз се лекувам, от една година не съм имала проблеми със сърцето, с щитовидната жлеза, няма да си изброявам другите болежки , но благодарение на животните си аз се чувствам жива.

Когато приятели ме питат не съжалявам ли, че вече не мога да си позволя много неща, аз казвам “НЕ, аз съм щастлива с мъжът и животните около мен и съжалявам единствено, че нямам свой дом, защото ако имах собствен дом бих станала приемен дом на много кучета и котки.”

Никога не казвайте „Никога”. 

И не се притеснявайте да осиновите сакато или сляпо куче или коте. Няма нищо страшно, няма нищо сложно. Не се притеснявайте да осиновите второ куче или коте, когато животинките са повече, веселбата е по-голяма.

Помнете, че те не искат много, само вашата ЛЮБОВ!”

Let's Adopt, Sara

Историята на Сара е част от вдъхновяващата кампания на Let’s Adopt! Bulgaria  за необикновени животинки и тяхната история, разказана от техните не  по-малко необикновени собственици!   Ако вашият любимец няма краче, не вижда, парализиран е, загубил е слуха си, страда от диабет, сърце или каквото и да е друго, моля, споделете историята му със света и ни пишете на 

bu******@le*******.net











.

Коколино Марков – живот на две крачета

 “От месеци баща ми искаше да му намеря коте за домашен любимец.

Баща ми е над седемдесетте, живее сам в голяма къща с двор, а аз успявам да го посещавам едва два пъти в месеца. Когато започнах да издирвам подходящ любимец, се възстановяваше от нелека операция. Отказваше да се храни, беше депресиран, не му се живееше… според мен просто нямаше за кого да се грижи и кого да обича!

Let's Adopt, Kokolino

Затова и започнах да търся котка/котарак с подобна съдба – самотно животно, задължително по-бавно подвижно, което ще изисква повече и всеотдайни грижи, което ще изисква пълното внимание и съчувствие на баща ми. Надявах се да намеря възрастно животно, с улегнал и спокоен темперамент, което да е по-заинтересовано от сладки дремки, галене и наблюдаване на “светската суматоха” иззад прозореца. Мммда, татко изрично ми бе казал, че не иска малки, енергични и игриви котета вкъщи…

След месец търсене се свързах с Летс Адопт, с молба да осиновя едно от спасените от организацията животни – възрастен котарак, възстановяващ се от същия тип операция като бащината ми. Нетърпението ни беше огромно – татко разглеждаше снимките на Рошко (http://on.fb.me/Ztd2VD) и чинно запомняше какви грижи трябва да полага за козината, храненето и социализацията му, след като го осинови. Аз бомбардирах доброволките с безбройни имейли, убеждавайки ги, че татко и само татко е най-добрият осиновител на този котарак! За да отговорим на изискванията на Летс Адопт към осиновителите на техни животни, за хипер кратко време обезопасихме двора с мрежа и се сдобихме с двумесечно коте, което да бъде компаньон на Рошко, саксия с котешка трева, чесалки, играчки и прочее.

…И когато най-сетне татко бе одобрен за осиновител на Рошко, видях пост във Фейсбук за коте-бебе, родено без задни крачета. Стопанката на котката-майка търсеше някой, който да се грижи отговорно за него. Изобщо не се колебахме, веднага се отказахме от Диафраг за сметка на безкракия старозагорец!

550696_488651341168425_1349575386_n
Красимира Георгиева, стопанката на котката-майка, държеше да го вземем веднага, но предпочетох да изчакам 3 седмици, през които котето да продължи да суче. Майчината кърма е най-добра за котетата!

След още три седмици чакане, през които слушах безкрайните оплаквания на баща ми от лудориите на новоосиновеното коте (което трябваше да е компаньон на Рошко), една съботна сутрин се срещнах с Краси, която ми предаде едно безподобно красиво, паникьосано от раздялата със семейството си котенце.

Не й обърнах кой знае какво внимание – той плачеше, че е жаден, гладен, изплашен и много му се пишка! Светкавично се прибрах в квартирата си, погрижих се за него и той спокоен заспа на коленете ми. Така мина целият ден – седях на дивана, а той спеше в дланите ми и всеки път, когато трябваше да стана и да го пусна, избухваше в плач.

Веднага стана ясно, че Коко не върви. Чуканчетата му имаха големи рани. Плътта беше протрита от опитите му да ходи, да следва котилото и майка си. Болеше го, лежеше по гръб и се влачеше странично вместо да върви или пълзи. Ветеринарят, при когото Краси беше водила Коко, не го беше превързал, нито беше обработил раните. Беше ми ясно, че така е най-добре, защото животинката сама ще се погрижи за тях и превръзка само би забавила зарастването, но не можех да гледам как всяка стъпка или опит за стъпка му причинява болка!

Отидох в кварталната аптека същия следобед и смело обявих, че ми трябват бинт, лейкопласт и йоден мехлем, тъй като “котенцето ми има протриване”. Аптекарката ми предложи вагинални свещички… Купих само бинт и лейкопласт и никога повече не стъпих в тази аптека!

Така Коко се сдоби с “чизми”, изработени от парче бинт и 2 ивици лейкопласт. Вече не стъпваше на рани, а върху дебел слой марля, напоена с детски крем против подсичане и 2 слоя лейкопласт. И веднага започна да тича /макар и само по дивана и леглото/!
Отне му малко повече от месец, но той оздравя, раничките заздравяха, чуканчетата се покриха с мазолчета твърда кожа, по голата кожа израсна козинка. Тогава го предадох на баща ми, който се грижи за него като за малко детенце. 

Сега Коко не носи тези „чизми“ постоянно, а само когато разрани чуканчетата си. Това се случва, ако играе и тича прекалено енергично из двора, а е успял да се измъкне навън, без да са му сложени превръзки на краченцата – т.е. босичък.

Let's Adopt, Kokolino

Баща ми е възрастен – на 72 години. Като всеки мъж е малко ленив. Но пък се справя отлично с грижите за Коко – храненето в определен час и количество, къпането, чистенето на тоалетната, социализирането.
И няма да повярвате как е дресирал мъника и колко нежен и доверчив глезан е направил от него!

Let's Adopt, Kokolino

А ВСЪЩНОСТ КАКВИ СА СПЕЦИАЛНИТЕ НУЖДИ НА КОКО?

1. Подовете в татковата къща са застлани с дебел килим, което за Коко е повече от удобно. Мебелите са меки и удобни за катерене.

2. Рампи за качване и слизане от мебелите. Котка без задни крака се научава бързо да се катери само с помощта на предните, но за да предпазите мебелите от надраскване и да улесните животното при слизане, просто трябва да поставите по една възглавница отстрани на дивана, на леглото, на фотьойла, на секцията (ако на любимеца му е позволено да се разхожда там). Коко използва такива „рампи“ и за слизане, и за качване. Сега съм заменила възглавниците с големи парчета дунапрен за мебели, облечени в плат.

3. Евентуално инвалидна количка. Когато Коко навърши половин година, с годеника ми решихме да му подарим инвалидна количка. Намерихме видеоклип, в който бе показано как сами да сглобим такава. Материалите струваха по-малко от 10 лева, а направата – 5-6 часа. Коко самоотвержено помогна на Емил при сглобяването на количката, макар че повече му се играеше и по-скоро се закачаше с него и го канеше на игра. Коко свикна сравнително бързо с количката и след малко насърчаване дори тичаше с нея из татковия двор.
Той не я използва постоянно, а по-скоро като играчка, с която се забавлява, с която тича бързо като вятър.

4. Компания и забавления – Коко трябва да расте като нормално коте и да има постоянни контакти с други котки. Приятелят на Коко се казва Талисман, по-голям е от него с един месец и все го учи на бели, за които Коко не се е досещал! Растейки, живеейки, играейки с друга котка, животинката се учи да бъде себе си, проявява нормално за вида и възрастта си поведение. Това, което започна като игри на двора, прерасна в осъзнаване на собствената територия и борба за защитаването й. За неприятна изненада на съседските котараци, домът на баща ми /заедно с двора/ принадлежи на Коко и на нито едно куче, възрастен кот или котка не се разрешава да преминат оттам! Моят принос към игрите им са играчките, които им изработвам сама. А татковият – той просто им пуска Енимъл планет и заедно гледат филми за африканските лъвове.

5. Храна, слънце и подходящи медицински грижи. Наред с подходяща сурова диета, Коко се възползва от татковата билкова градинка. Каланхоето, босилекът, здравецът, риганът, чубрицата и котешката трева са като домашна аптека за него!”

Историята на Коко е част от вдъхновяващата кампания на Let’s Adopt! Bulgaria  за необикновени животинки и тяхната история, разказана от техните не  по-малко необикновени собственици!  Ако вашият любимец няма краче, не вижда, парализиран е, загубил е слуха си, страда от диабет, сърце или каквото и да е друго, моля, споделете историята му със света и ни пишете на

bu******@le*******.net











.

Защото лудостта е заразна и това е толкова хубаво…

“Днес се убедих, че лудостта ми е заразна и това толкова много ме зарадва…

До офиса имаше 4 бебета котета. Страхотни пухчовци. Живееха в един двор, диваци.

 

Показах ги на целия офис и всички толкова им се радваха. До петък бяха красиви, пухкави сладури. Обаче през уикенда явно се бяха научили да излизат извън двора.
Тази сутрин намерихме най-красивият от тях…пред вратата на офиса. Не разбрахме, какво точно се е случило, но си беше отишъл.

Когато в края на деня една от колежките си тръгна и ги видя на улицата, където колите прехвърчаха, сама каза, че трябва да направим нещо за тях. И само за секунда успя да сграбчи две от общо три диванета. И след това…часове наред половината офис дебна третия дивак.

Храна, мяукане (от наша страна), лазене под коли, молби към шофьорите (да не палят колата, защото котето е някъде там), челници,  още мяукане, надрани ръце, изцапани дрехи, погледи на изумени хора…Късно вечерта успяхме да го хванем.

Сега са в банята в офиса (само там няма СОТ) в транспортна клетка, сгушени, но поне няма коли, кучета и лоши хора. Мръсни, гъбясали, хем диваци, хем като ги гушнеш и стават топченца, но с тенденция да станат много красиви.

Това, което най-много исках да споделя с вас, е че след като всички в офиса се шегуват с лудостта ми към животните, днес поне 10 човека, включително и шефката ми, залягаха под колите, мяукаха и предлагаха помощ и идеи, как да хванем дивачето.

Лудостта е заразна и това е толкова хубаво…

Така синеокият Бойко, мандаринената Джинджарела, и спокойната Лейзи бяха спасени от група невероятни хора от опасната среда на натоварена уличка в центъра на София.

Бойко, Джинджарела и Лейзи търсят свои семесйтва. Ако искате да осиновите някой от тях, оставете коментар или ни пишете на 

bu******@le*******.net











.

Цялата история и главните герои в нея проследете в шеговит разказ от снимки, направен от самите агентите-спасители, тук.

Също споделете тази история в на стената на профила си и развеселете своите приятели с нея. А може и да заразите някого с нея, защото светът е голям и прекрасни хора дебнат навсякъде.

Скини и Грей – изоставени край пътя

Кое е по-лесно от това да постъпиш отговорно? Да постъпиш безотговорно, разбира се.  Кое е по-лесно от това да кастрираш кучето или котката си? Да ги оставиш да се размножават, а след това да събереш мъничките топки живот като 5-6 мръсни парцалчета, да ги вържеш в стар найлонов плик, да ги закараш до средата на пътя до следващото село и да ги метнеш в храстите.

 

Запознайте се с Грей и Скини. Скини би могъл да бъде поредният Рижко, но невероятно кльощавото му телце просто наложи името (skinny = клощав). Ето разказа на техния ангел:

Ами… неочакван край на деня. Забелязах бяло-рижава топка да стои на сантиметри от колите. Търсеха спасение според мен. Умираха от глад. На пътя. В нищото. Изоставени. Ужасно слаби, мръсни и малки. Били са така известно време като ги гледам в каква ужасна форма са.

Страшни късметлии. Покрай тях колите летят със 100-120-140км/ч. Двулентов път. Натоварено е.

Едното седеше супер близо до колите. Явно е по-глупавото.
Или по-смелото. Или по-отчаяното…

5 минути след това ги натоварих в колата. Аз карам, а те през цялото време не откъсват очи от мен. И плачат.

Малките вече спят, след като се нахраниха. Поиграха малко в един кашон. Трябва много добре да ги почистя преди да ги събирам с останалите. Имат всякакви гадости по тях. Днес не искам да ги стресирам повече. Довечера ще тичам към ветеринар. Мисля, че са с херпес-вирус. Едното ака рядко с кръв и има колики, другото не ака и нещо апетитът му не е много наред.

Едва успях да ги събудя за храна. Едното я игнорира и се върна да спи. Сложила съм ги върху една туба от прах, пълна с топла вода, за да им е топло отвсякъде.

Грей и Скини търсят дом.

Ако не сте вие техният човек, споделете албумчето им или помогнете да им дарим нов живот:

Paypal:

bu******@le*******.net











СНЦ Летс Адопт – България
Първа Инвестиционна Банка
IBAN: BG73FINV91501215604267
BIC: FINVBGSF
Основание: за Скини и Грей

Споделете също така и следните няколко съвета как да постъпите, ако забележите стопанин, който не е кастрирал домашния си любимец.

  1. Поколения котки – ако една котка се остави некастрирана и нейните поколения се размножават нерегулирано, за 7 години те могат да създадат 370 000 котенца.
  2. Десетки хиляди кучета – за същия срок едно некастрирано куче и неговите поколения създават 67 000 кученца.
  3. По-добър живот – кастрирането елиминира стреса, който женските изпитват по време на разгонване, и трудностите, които срещат при набавянето на храна, докато са бременни и тромави; намалява риска от различни видове тумори; прави мъжките по-малко склонни да се бият или скитат; намалява драстично риска от заразни заболявания като левкемия и СПИН. Да, и животните страдат от спин, и те също го прихващат по полов път чрез обмяна на телесни течности.
  4. Спиране на убийствата – ако човекът не цени горните фактори или животното е дворно, обяснете, че да се кастрира веднъж кучето ще спести нуждата отново и отново да се убиват новородените кученца.
  5. Помогнете с транспорта – ако можете, предложете да превозите животното до най-близкия ветеринарен лекар за манипулацията.
  6. Помогнете с цената – ако можете, предложете да платите манипулацията или намерете безплатен вариант и съдействайте с транспорт до там и обратно.
Ако всеки един от нас помогне, ако може, на хората с некастрирани животни в своя обсег, вие кажете колко кастрирани животни са това на година?

И преди да ни питате – да, правили сме го. ;) Със средства от джоба си.

Вержи в страната на чудесата

Рядко, но достатъчно често, Силите си набелязват един човек, и го даряват с от всичко по много – красота, щедрост, доброта. Ние не знаем дали едното води другото след себе си, дали зависят едно от друго или са чиста случайност. Всички сме виждали красиви кисели хора, или богати лоши хора. Ние не знаем какво прави Вержи Вержи, но днес решихме да ви разкажем една случка.

Ако ви покажехме снимка на Вержи, и ви попитахме къде бихте предположили, че можете да срещнете този човек, вероятно ще ви хрумнат ред идеи, между които няма да фигурира..

на дъното на тази дупка!

Вержи е един от невероятните хора, на които можем да разчитаме в трудни моменти. Тя ни е помагала с транспорт в средата на нощта, със средства за тежки случаи, с приемен дом за пострадали животни и е лазила с нас из калта на изоставени подземни помещения в търсене на избягало животинче. Вержи е необикновен човек, с огромно сърце, и вместо да се опитваме да я описваме още, ще оставим вие да прецените сами.

Представяме ви поредната история за съдбите на животните и хората, лесния и трудния избор и последствията от тях, която ни докосна и накара да споделим с вас.

“Обадиха ми се днес за куче, паднало в канал. Аз съм нещо като Гражданска защита и тел. 112, взети заедно. Само дето нито едни от тези не са се отзовали. Понякога има хора, които наистина искат да помогнат, но просто не знаят как, и не получават никакво съдействие от нашата мила Държава.
Така…
Вмъкнах се в дупката и извадихме кучето. Не беше никак лесно в тази тясна дупка, но важното е че успяхме! Не е ясно как е оцелял след такъв престой, вероятно повече от седмица. Хората, които помогнаха, бяха съвсем случайни минувачи. Никой от живеещите в района не помогна. Радваха се, че “ще спре това куче да вие и скимти”. “Пречело” им повече от седмица!!! Кучето е ужасно слабо и дехидратирано. Не можеше да си стои на крачетата.
До тук свърши помощта на хората. От тук нататъка съм сама с N-то на брой куче за което трябва да се погрижа. И така, запознайте се с Бруно. Много красиво и добро куче, на около годинка и половина. Заведох го на лекар и добрите новини са, че няма нищо счупено. Ще му направят кръвни тестове и ще го кастрират, но засега просто трябва да укрепне, защото е ужасно слаб.
Всичко е добре до тук! Но след клиниката накъде? Нямам къде да го прибера. Да го пусна на улицата? Къде? Как да го изоставя просто защото не е на никой!? МОЛЯ СПОДЕЛЯЙТЕ МУ АЛБУМЧЕТО!!! Нека намерим дом на този пострадал добряк! Може пък това да му е било за късмет! Кой знае!” 

Бруно търси дом. Ако не сте неговите хора, споделете историята му. Нека това добро дело бъде възнаградено с най-добрите осиновители!